Rodeo in Serbia deo 4

2012 EM-kisojen päänäyttämö Belgrad
Belgrad on maantieteellisesti siinä kohdassa missä Sava joki yhtyy Tonavaan. Jokia pitkin täältä pääsee itäsuuntaan Mustalle merelle ja länsisuuntaan vaikkapa Atlantille. Asukkaita Belgradissa reilu puolitoista miljoonaa. Kaupunki on jakautunut Sava joen kummallekin puolelle. Vanhempi osa ja kaupungin keskusta on joen länsipuolella ja Uusi Belgrad itäpuolella. Kesällä tämä kaupunki saattaa olla hyvinkin mukava ja ilmeeltään iloisempi kuin mitä juuri tällä hetkellä. Räntää on tullut jo toista päivää ja se antaa jo siitä syystä synkän kuvan. Tässä tuli tuhlattua yksi vapaapäivä kiertoajeluun, ja täytyy myöntää että ei oikein kaunista kuvaa kaupungista tullut. Kaupungin keskusta on murrosvaiheessa. Vanhan viereen rakennetaan uutta. Taannoisten Nato-pommitusten jäljet näkyvät selvästi keskustassa, ja oppaan mukaan ne saatetaan sinne jättää, muistutuksena tuleville sukupolville. Ei nyt välttämättä ihan sympaattinen näky, mutta vastaa ehkä tarkoitustaan. Vanha itäblokin rakennustyyli ja siihen kuuluva harmaus antaa toistaiseksi masentavan vaikutelman.



Sava joen itäpuolella oleva Uusi Belgrad on jo toisen tyylinen. Sinne on rakennettu kaupungin uudentyylinen business-center hienoine lasitorneineen. Muutama suurehko kauppakeskus merkkimyymälöineen. Amerikkalaiset isot hotelliketjut ovat myös rakentaneet tänne omat asuntolansa. Tällä puolella jokea on myös EM-kisojen päänäyttämö Beogradska Arena. Joten ei syytä huoleen. Ihmiset tuntuvat olevan hyvin kielitaitoisia. Pulaan ei sen suhteen pitäisi joutua. Mikä on miehiään serbialainen on vielä arvoitus. Näin lyhyt visiitti ei sitä kerro. Huono maku vain jäi heti kättelyssä suuhun. Tulomatkalla Rodeo otti taksin lentokentältä hotellille. Taksamittarin hinta näytti aika rasvaista summaa niinkin lyhyestä matkasta. Jälkeenpäin selvisi että taksamittaria oli kopeloitu ja hinta kolminkertainen. Jos niinkin kokenut kiertäjä kuin Rodeo menee tällaiseen vipuun, niin saa syyttää kyllä itseään.



EM-kisat ja kahdestoista pelipäivä.
Päivän ensimmäinen ottelu Makedonia vastaan Slovenia. Siinä pelissä ratkaistiin kisojen viides ja kuudes sija. Tämän lisäksi voittajalle oli tiedossa varma paikka Lontoon olympialaisten karsintapeleihin. Tässä joutuu varmasti toistamaan itseään moneen kertaan, sillä kisat ovat siinä vaiheessa että joukkueet ovat sietokykynsä rajoilla. Tässäkin ottelussa kaksi väsynyttä kokoonpanoa taisteli lähinnä olympiakarsintapaikasta enemmän kuin kisojen viidennestä sijasta. Kaikki kunnia molemmille joukkueelle, sillä yritystä riitti kummaltakin. Joukkueet tuntuivat olevan niin rikkinäisessä kunnossa että pelaamisesta ei välillä tahtonut tulla mitään. 7m heittoja oli valtava määrä. Vapaaheittoja tuplasti enemmän kuin normaalisti, ja aikamoisia keskittymisvaikeuksia nopeisiin tilanteisiin. Makedonia halusi kuitenkin voittoa enemmän ja vei ottelun maalin erolla kotiin. Onneksi olkoon EM-kisojen viidennestä sijasta ja karsintapaikasta.
We are red, we are white, we are Danish dynamite
Tämä iskulause tuli mieleen kun Rodeo vuosia sitten juhli tanskalaisten kanssa jalkapallon Euroopan mestaruutta. Samanlainen kutina oli nytkin. Silloin se päättyi parhaaseen mahdolliseen tulokseen, ja samaan uskotaan nytkin. Peli sinänsä ei loppujen lopuksi ollut mitään kaunista katseltavaa. Kumpikin joukkue pelasi itselleen täysin tavanomaisesta poikkeavaa tyyliä. Taso oli kehnonlainen, mutta jännitys säilyi loppuun asti. Tanskan huikea nousu alkulohkoharhailun jälkeen oli ennen näkemätöntä, itse asiassa yhdenlainen ihme. Ottelussa myös suomalaista väriä. Tapio Arponen oli saanut kunnian olla ottelun "EHF observerina"
Ottelu alkoi erittäin varovaisella palloittelulla. Selvää hermoilua havaittavissa. Pallo poltti näppejä. Tanskalaisten kolme totaalista harhasyöttöä ensimmäisissä hyökkäyksissä antoi espanjalaisille otteen. Reilu 13 minuuttia pelattu ja espanjalaisten johto 3 - 6. Tanskalaisten aikalisä. Tämä auttoi. Tanska nopeutti peliään ja tulosta syntyi. Etumatka kurottiin hiljalleen umpeen, mutta virheitä tapahtui kuitenkin luvattoman paljon. Espanja on vaisu. Arkailevaa peliä. Tuttu ryminä ja fyysinen ylivoima on tipotiessään. Erän viimeisellä minuutilla Tanska menee maalin johtoon. Tanska saa yliajalla vapaaheiton ja Mikkel Hansaen täräyttää kahden maalin johtoaseman puolustuksen käsien välistä. Tilanne 12 - 10.
Toinen erä ja Espanjan poika edelleen hermona. Heitot menee minne sattuu. Aristeleva ote jatkuu. Reilu kuusi minuuttia pelattu ja Tanska jo 16 - 12 johdossa. Tähän asti espanjalaisilla ollut erittäin korkea puolustus, joka on antanut tanskalaisille hyvät tilat viivapelaajille. Espanja laskee puolustustaan ja Tanska vaikeuksissa. Espanja saa kurottua eroa umpeen. 11 minuutin kohdalla Tanska otta todella tyhmän jäähyn. Espanja kahden maalin tuntumaan ja mukana pelissä. 18:30 pelattu ja Espanja tasoittaa. Tämän jälkeen kolme nopeaa vastahyökkäystä tanskalaisilta ja kolmen maalin rako. Tanska ryhtyy ajallisesti venyttämään hyökkäyksiään, ja se on kostautua. Espanja pääsee maalin päähän mutta ei saa tasoitettua. Finaalipaikka Tanskalle luvuin 25 - 24. "Dejlig"
Hurmos ja kotiyleisön meteli veivät Serbian finaaliin
Hallissa noin 19.000 Serbian kannattajaa. Muutama sata paikallista Karhu-koplapoliisia ja satoja muita turvamiehiä. Yllättävää kyllä Kroatian kannattajia vain kourallinen, ja nekin hyvin eristettynä. Meteli on huumava. Siinä lähtökohta illan toiseen semifinaaliin. Yleinen mielipide että Kroatia hoitaa itsensä loppuotteluun. Serbialla ei pitäisi olla eväitä tämän ottelun voittoon. Aikaisemmissa otteluissa Serbialla ollut otteluiden loppuvaiheessa ongelmia fysiikan suhteen. Kaikki piti olla selvää.
Serbia oli päättänyt taistella. Tasaisesti edettiin. Kroatia teki maaleja nopeilla ratkaisuilla, Serbia rakensi pitemmän kaavan kautta. Eroa ei tahtonut tulla. Tiukkaa väntöä puolin sekä toisin, Kroatia ihmeissään. Jos Serbian energiakulutus oli suurta, niin uutta voimaa saatiin yleisön kautta. Sen ansiosta pysyttiin ensimmäinen erä Kroatian iholla. Kroatia kaikesta huolimatta niskan päällä. Taukotulos 13 - 14.
Toisen puoliajan Serbia aloittaa vahvasti. Tullaan tasoihin ja mennään ohi. Kroatia ihmeissään ja pallo hukassa. Serbian painostus jatkuu eikä Kroatia löydä vastalääkettä. Toisesta erästä pelattu jo puolet ja Kroatia alkaa olla epätoivoinen. Katsomo pauhaa ja Serbia hurmiossa. Eroa vastustajaan on jo neljä maalia. Kroatia ottaa aikalisän. Ei auta, kroatialaisten pää alkaa painua ja usko horjuu. Serbialaisten voitontahto on niin kova että periksi on annettava. Kroatian peli puuroutuu ja ratkaisut ovat heikkoja. Paljon käsittämättömiä ratkaisuja ja luvattomia virheitä. Kroatialla kokovartalokipsi, eikä sitä saa millään murrettua. Serbian voitto 26 - 22 ja sunnuntain finaali plakkarissa.
Ei olisi Serbian pojalta moista uskonut, mutta niin siinä vain kävi. Hirmuinen voitontahto ja valtava kannustus saa ihmeitä aikaan. Parhaat onnittelut heille siitä. Finaalipaikka Tanskaa vastaan oli työvoitto yleisön avustuksella. Sunnuntaina katsotaan miten tanskalaisten korvienväli kestää paikalliset paineet. palataan. Rodeo.
JunnuKäsis
Suomalaiset käsipalloilijat ulkomailla
Kisablogit
Käsipalloliiton tiedotteet
- 21.02.2012 » Lippuja jaossa Ball Sports messuille
- 17.02.2012 » Pelaajasiirtolista 10.2.2012
- 16.02.2012 » Erotuomareiden ja delegaattien kansainväliset tehtävät
- 14.02.2012 » Kevätliittokokouskutsu
- 14.02.2012 » Evalds Cup Karjaalla 3.3.
- 02.02.2012 » Tuomarivaihtoa helmikuussa
- 27.01.2012 » In Memoriam Torsten "Totte" Nikander
- 23.01.2012 » Mielenterveyskuntoutujien käsipalloturnaus
- 22.01.2012 » HC West miesten Suomen Cup-mestari
- 22.01.2012 » SIF naisten Suomen Cup-mestari
- 20.01.2012 » Pikkuveli yrittää ylös - lue Kalevan artikkeli käsipallosta
- 17.01.2012 » Jac Karlsson vuoden käsipalloilija
- 16.12.2011 » Käsipallon OKKO
- 15.12.2011 » Seuratuki taas haettavissa
- 15.11.2011 » Talviloman käsipalloleiri Solvallassa
Suomen cup 2010
Käsipalloliitto tiedottaa
- 21.02.2012 » Lippuja jaossa Ball Sports messuille
- 17.02.2012 » Pelaajasiirtolista 10.2.2012
- 16.02.2012 » Erotuomareiden ja delegaattien kansainväliset tehtävät
- 14.02.2012 » Kevätliittokokouskutsu
- 14.02.2012 » Evalds Cup Karjaalla 3.3.
- 02.02.2012 » Tuomarivaihtoa helmikuussa
- 27.01.2012 » In Memoriam Torsten "Totte" Nikander
- 23.01.2012 » Mielenterveyskuntoutujien käsipalloturnaus
- 22.01.2012 » HC West miesten Suomen Cup-mestari
- 22.01.2012 » SIF naisten Suomen Cup-mestari
- 20.01.2012 » Pikkuveli yrittää ylös - lue Kalevan artikkeli käsipallosta
- 17.01.2012 » Jac Karlsson vuoden käsipalloilija
- 16.12.2011 » Käsipallon OKKO
- 15.12.2011 » Seuratuki taas haettavissa
- 15.11.2011 » Talviloman käsipalloleiri Solvallassa
SM-sarjauutiset
- 02.01.2012 » Joulukuun pelaajat
- 01.12.2011 » Marraskuun pelaajat
- 15.04.2011 » Miesten SM-sarjan maratontaulukko
