Finnhandball.net » Maajoukkueet
13.01.2012

Islanti - Suomi 43-26 (21-16)

Suomen miesten maajoukkue jaksoi taistella yhden puoliajan tasaisesti vuoden 2008 olympiakakkosta Islantia vastaan. Varsinkin Suomen pirteä hyökkäys- ja vastahyökkäyspelaaminen tuotti ongelmia Islannille. Liike oli sillä tasolla millä pitääkin olla maailman huippujoukkuetta vastaan. Andreas Rönnbergin heitto oli kohdillaan ja tämä pakotti Islannin puolustusmuurin nousemaan vastaan. Tämä jätti 6-metrin viivalle tilaa jonka Leonel Ojala käytti hyvin hyödykseen ja oli jatkuvasti pelattavissa. Myös Oscar Kihlstedt ja Sami Silfver haastoivat ennakkoluulottomasti Islannin puolustusmuuria ja laitapelaajat Ville Viljanen ja Joacim Broman laittoivat pallon hyvällä prosentilla maaliin.

Toiselle puoliajalle kentälle asteli päättäväinen Islanti. Puolustuspelaaminen muuttui erittäin aktiiviseksi eikä Suomen pelaajille jäänyt aikaa rakentaa hyökkäyksiään. Hyvästä puolustuksesta Islanti lähti räjähtävästi vastahyökkäyksiin jotka päättyivät usein vapaaseen tekopaikkaan. Suomen pelaajat eivät enää jaksaneet juosta samalla tavalla kuin ensimmäisellä puoliajalla ja maalinteko muuttui todella työteliääksi.

Islannin hyökkäyspelaaminen oli Suomen puolustukselle kova pala purtavaksi läpi ottelun. Gudjon Valur Sigurdssonin johdolla Islannin vastahyökkäykset olivat todella tehokkaita. Ottelun alussa Suomi jaksoi vielä tempossa, mutta ottelun edetessä Islannin ylivoimainen fysiikka tuli oikeuksiinsa ja Suomen pelaajat olivat jatkuvasti askeleen jäljessä. Ottelu oli kuitenkin pelaajille hieno kokemus ja ensimmäinen puoliaika antaa uskoa tulevaisuuteen.

Suomen maalintekijät:
Andreas Rönnberg 7, Leo Ojala 4, Ville Viljanen 3, Nico Rönnberg 3, Joacim Broman 3, Oscar Kihlstedt 1, Johan Skogberg 1, Jac Karlsson 1, Sam Kihlstedt 1, Jasper Hellberg 1 ja Benny Broman 1.

Islannin parhaimmat maalintekijät:
Gudjon Valus Sigurdsson 7, Alexander Petersson 5, Aron Palmarsson 5 ja Vignir Svavarsson 5.

AddThis Social Bookmark Button

P94 maajoukkue

intro