Finnhandball.net » Maajoukkueet
23.05.2010

U18 poikien EM-karsinnat päättyivät tappioon

Suomi päätti EM-karsinnat tappioon Kroatiaa vastaan lukemin 40 - 24 (18 -16). Suomi lähti otteluun korkealla 3-2-1 puolustuksella, mutta jo pian huomattiin, että Kroatian isot ja painavat pelaajat pääsivät puolustajien ohi turhan helpolla ja vastustaja repäisikin heti alkuun 7 maalin eron. Puolustustaktiikka vaihdettiin 6-0:aan ja kuten eilisessä ottelussa, päästettiin irti joukkueen puolustuspesialisti Richard Sundberg. Tästä alkoi Suomen hieno nousu tasalukemiin 15-15. Erän lopussa kroaatit kuitenkin onnistuivat repäisemään kahden maalin kaulan.

Toisella puoliajalla taistelu jatkui edelleen, mutta se ei riittänyt. Suomi pysyi ottelussa mukana 40 minuuttia, mutta sen jälkeen fysiikan lait tulivat vastaan ja Kroatia juoksi joukkueen yli.

"Kokonaisuudessaan joukkueen yleisilme oli turnauksen ajan positiivinen. Puola-ottelussa oli mahdollisuus voittoon, mutta pojat eivät olleet siihen valmiita. Kroatiaa vastaan voisi sanoa, että todellista saumaa voittoon ei edes ollut. Italiaa vastaan teimme sen mitä pitikin. Pelaajista positiivisesti yllätti puolustuksen johtohahmoksi noussut Richard Sundberg sekä oikea laitahyökkääjä Antti Tahvanainen" sanoi turnauksen tauottua päävalmentaja Kaj Kekki.

Jani Tuominen palkittiin turnauksen parhaana maalintekijänä hänen viimeisteltyään kolmessa ottelussa yhteensä 23 maalia.

Suomen joukkue ja maalintekijät:


Mikael Mäkelä, Theodotos Christou, Nico Rönnberg 6, Axel Aspelin, Christoffer Modig 1, Viktor Westerlund 1, Miro Koljonen 4, Arttu Tamminen 1, Jakob Nylund, Jani Tuominen 9, Gustav Svanbäck, Richard Sundberg, Antti Tahvanainen 2, Tuomas Witikka, Jasper Heino, Janne Korpimäki.

U18 EM-karsintojen kaikki lopputulokset löydät alla olevasta linkistä:

http://www.eurohandball.com/ech/18/men/2010/round/2/Qualification+Round

P94 maajoukkue

intro