Koulutusrahan hakumenettely
Kasvattajaseuroille
Koulutusrahan hakumenettely.
Seurat voivat hakea koulutusrahaa 1.7.2010 jälkeen. Vapaamuotoinen, päivätty ja seuran virallisella allekirjoituksella varustettu hakemus toimitetaan liiton toimistoon ja osoitetaan Käsipalloliiton liittohallitukselle. Hakemuksen liitteenä pitää olla koulutussuunnitelma budjetteineen. Rahaa maksetaan vain kuitteja ja/tai muita hyväksyttäviä selvityksiä vastaan. Pyydämme hakijoita tutustumaan huolella koulutusrahasääntöön.
Vaikka hakemus on vapaamuotoinen on sen täytettävä seuraavat kriteerit:
Koulutusrahaa voi hakea vain kasvattajaseura.
Kasvattajaseura on se seura. jonka joukkueita pelaaja on edustanut liiton virallisissa nuorten (F-juniorit ja vanhemmat) sarjojen otteluissa vähintään 4 vuotta.
Koulutusrahaa saa hakea vain ajalta jälkeen 1.7.2008 koulutusrahaan oikeuttavilta tasoilta.
Koulutusrahaa voidaan käyttää kahden seuraavan kilpailuvuoden aikana siitä kun seura on ollut
oikeutettu lunastamaan koulutusrahan pelaajan koulutusrahaan oikeuttavan tason ensimmäisen pelin jälkeen.
Kasvattajaseura menettää oikeutensa koulutusrahaan, mikäli seura ei käytä oikeuttaan koulutusrahaan kahden kilpailuvuoden aikana.
Kasvattajaseuralla on näyttö- ja ilmoitusvastuu koulutusrahaan oikeuttavista pelaajista.
Seuran on pyydettäessä voitava esittää ottelupöytäkirja, jossa on merkintä pelaajan osallistumisesta kullekin koulutusrahaan oikeuttavalle tasolle.
Liitto ylläpitää kotisivuillaan listaa koulutusrahaan oikeuttavista pelaajista. Listaa päivitetään hyväksyttyjen hakemusten perusteella.
Koulutusraha maksetaan kultakin siihen oikeuttavalta tasolta (1-4) vain kerran.
Käsipalloliitto maksaa pelaajan kasvattajaseuralle koulutusrahapalkkion seuraavissa tapauksissa:
(1.7.2008 jälkeen pelattujen otteluiden perusteella)
-
- kun pelaaja pelaa ensimmäisen maaottelunsa aikuisten virallisessa ottelussa (taso 4) 400 €
- kun pelaaja pelaa ensimmäisen virallisen maaottelun nuorten sarjoissa. (taso 3) 300 €
- kun pelaaja ensimmäisen kerran pelaa aikuisikäisten sarjapelin mestaruussarjassa (taso 2) 300 €
- kun pelaaja pelaa ensimmäisen kerran aikuisikäisten sarjapelin ykkösdivisioonassa (taso 1) 100 €
Koulutusraha voidaan siten maksaa yhdestä pelaajasta enintään neljä kertaa.
Järjestelmä on luotu kannustamaan ja palkitsemaan pitkäjänteistä ja laadukasta juniorityötä. Sen tarkoituksena on kasvattaa käsipallon parissa toimivien osaamista niin valmennuksen ja ohjaajakoulutuksen, erotuomaritoiminnan kuin muiden seuratoiminnan vastuuhenkilöiden osalta.
Koulutusrahasääntö alla olevasta linkistä:

koulutusrahasaannot_08.pdf